10 vahvat fakti lillede kohta

Lilled ei paku mitte ainult visuaalset ja emotsionaalset rahuololu vaid neil on ka veetlev ja ajalooline pool. Uurime neid põnevaid fakte nüüd lähemalt.

1. Hea uni tänu gerberatele

Kui tahad öösel hästi magada, siis pane gerberaid voodi kõrvale. Gerberad eraldavad hapnikku ja imavad endasse öösel süsinikoksiidi ning teisi mürke. Eriti kasulik on see neile, kes kannatavad uneapnoe kallal.

/

/

/

/

2. Roosid on suguluses puuviljade ja mandlitega

Roosid jagavad sugulussuhet mandlite, õunte, vaarikate, kirsside, virsikute, ploomide, nektariinide ja pirnidega. Roosidel on nö marjad, mida kutsutakse koer-kibuvitsaks ning mida kasutatakse mooside või teede tegemiseks. Nendes on ohtralt C-vitamiini.

 /

/

/

/

3. Tulbisibulaid kasutati toiduainena

 

See fakt on juba rohkem tuntud, kuid tasub teada, miks tulbisibulaid söödi. Keegi pole kunagi maininud, et tulbisibulad maitsvad oleksid, kuid neid tõesti söödi suure nälja ja toidupuuduse ajal. Teise Maailmasõja ajal väideti, et nende maitse on kohutav ja nad on kuivad, kuid siiski, viimase häda korral söödi neid nii mõnelgi pool. Mõned perekonnad kasutasid tulbisibulaid isegi tavaliste sibulate asemel.

/

/

4. Brokoli on lill

Me ei vaata brokolit kui lille, kuid nii mõnedki floristid kasutavad seda väljapanekuna oma lillepoodide külmikutes. Brokoli on tõesti lill ning see korjatakse enne, kui selle õied täielikult avaneda jõuavad ja tarbitakse juurviljana. Võibolla on aeg hakata brokolit ka lilleseadetes kasutama.

/

/

5. Hortensia muld määrab lille värvi

 

Hortensia värv on määratud mulla happesusest kuhu ta istutatud on. Kui muld on liiga leeliseline, tulevad hortensiad roosad.

/

/

/

/

6. Kuninganna Victoria oli lillede puhul trendilooja

 

Kuninganna Victoria ajastul 1837-1901 peeti sind eriti tubliks ja hakkajaks naiseks siis, kui sa oskasid lileseadeid teha. Kuninganna Victoria armastas nimelt lilli nii palju, et ta kandis krooni asemel oranži lillepärga. Ta kasutas ka oma pulmades suurel hulgal lilleseadeid ning lõi sellega trendi, mis kestab senini.

 /

/

7. Päevalilled päästsid elusid

 

Üllataval kombel kasutati päevalille seemneid päästevestide täiteks. Ulpivaid päevalillede parvesid kasutati Tšernobõli tuumakatastroofi ajal vee puhastamiseks. Päevalille juured eemaldavad kuni 95% radioaktiivsest ainest, tõmmates saaste veest välja. Täiesti hämmastav!

 /

/

8. Nartsissid valuutana

 

Nartsisse kasutatakse Prints Charlesile tasumiseks. Tema maa kasutamise eest Scilly saarel ja Cornwalli ranniku lähedal makstakse talle üks nartsiss aastas.

/

 /

/

/

9. Peatu ja nuusuta šokolaadi

 

Just siis, kui mõtlesid, et lilled ei saa enam imelisemaks minna, tuleb päevavalgele Šokolaadi Kosmos. Need ilusad tumedad burgundiavärvi lilled lõhnavad täpselt samamoodi kui šokolaad. Vapustav!  Vaata ka neid teisi lilli, mis lõhnavad samuti, kui šokolaad:

  • Šokolaadi orhidee

  • Aed-Mustjuur

  • Šokolaadi karikakar

  • Šokolaadi piparmünt

10. Kas sa oskad lillede keelt?

 

Kuidas saaksimegi välja jätta lillede keele? Floriograafia ehk lillede keel, on olnud meie seas tuhandeid aastaid, kuid oli oma konservatiivsuse, emotsionaalse väljenduse ja flirtivuse poolest kõige populaarsem Viktooria ajastul.

Floriograafiaga suutis inimene end väljendada nii, et ta ei kõlanud teistele vulgaarselt.  Floriograafia koosnes päris oma sõnaraamatust, kus inimene sai saata kellelegi lilli varjatud sõnumiga läbi lillebukettide, mida kutsuti “rääkivateks bukettideks”. Umbes nagu mingisugune sõnum omal ajal.

Kui nad veel praegugi populaarsed oleks… – Floristid arvavad, et see trend tuleb veel tagasi. 😊

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar