5 põhimõtet kuukinga kodusel hooldamisel

Phalaenopsis Jungle
Orhideed on toataimed, mis püüavad pilku just oma kaunite õite pärast. Kui on soetatud oma esimene orhidee või saadud see hoopis kinkimise teel, tuleb osata ka tema eest hoolt kanda. Orhidee on nagu inimene – tal on omad vajadused, et kasvada ja õitseda.
Levinud on arusaam, et kõik orhideed on nõudlikud, kuid pigem kipub üle hooldamine orhideedele hukatuslikuks saama. Orhideesõprade seas on eriti levinud kuuking (Phalaenopsis), mis sobib algajale orhideesõbrale hästi, sest see on üks kauaõitsvam ja vähenõudlikum orhidee liik. Järgnevalt tutvustataksegi kuukinga hooldamise põhitõdesid.
- Kastmine
Soojas ruumis vajab orhidee kastmist tihedamini (u kord nädalas), jahedamas harvem. Kõik sõltub kasvutingimustest – kui soe on õhk ning milline on niiskustase. Korteris kasvavale kuukingale meeldib, kui teda piserdatakse vahel leige veega. Kõige parem on vaadata juurte värvi, kui need on muutunud erkrohelisest kahvatu roheliseks, on õige aeg kastmiseks. Orhideed tuleks kasta pehme veega, selleks sobib hästi nii vihmavesi kui allika vesi.
- Valgus
Roosad kuukingad
Orhidee vajab kasvuks ja õitsemiseks päevavalgust, kuid kindlasti tuleks vältida otsest päikesevalgust. Kardin kaitseb orhideed otsese päikesevalguse eest. Head valguseküllad aknad on ida- või lõunapoolsed.
- Väetamine
Üldiselt on orhideeväetisel kirjas, kui tihti peaks oma orhideed väetama ja millises koguses lahjendama. Kui kahtled väetise ja vee koguse suhte lahjendamisel, siis lisa pigem väetist vähem ja vett rohkem, taim on sulle selle eest tänulik. Aeg-ajalt on hea jätta orhidee väetamata, et juurtelt ja substraadilt loputada maha üleliigne väetis. Pigem võid jätta vahepeal väetamata, kui väetada tihti.
- Temperatuur ja niiskus
Orhideedele meeldib pigem soe keskkond, kuna ka kuuking tuleb troopikast, siis ta on harjunud kõrgemate temperatuuridega. Seega jäävad nad rahule ka inimesele sobilike temperatuuridega (min 10ºC, max 30ºC), kuid paremini sobivad talle 20 ºC juurde jäävad temperatuurid. Niiskus neile meeldib, kuid orhideed harjuvad hästi ära ka koduste tingimustega. Kõrgem niiskus tagab parema õitsemise.

Phalaenopsis
- Varre lõikamine
Pärast kuukinga õitsemist võib ära lõigata kuivanud varreosa, sest samale varrele enam uusi õisi ei teki. Pärast õitsemist jätka kastmist ja väetamist, oodates uute õite tekkimist.
Kuigi algajale võib tunduda esmapilgul nende kaunikeste kasvatamine keeruline, ei tasu käega lüüa, sageli leiduvad kõige kaunimad õitsejad just nendes kodudes, kus orhideede hooldamine kipub unarusse jääma.
Loe ka vähenõudlikest orhidee liikidest algajale orhideesõbrale, mida kodus kasvatada.
Artiklis kasutatud allikad:
- https://www.aos.org
- http://orchids-on-a-balcony.blogspot.com