Istikud rõdul või terrassil? Kindlasti!

Istikute istutamiseks ei pea Sa ilmtingimata suurt aeda omama. Ka korteri või ridaelamu rahval tasub teada, millised istikud sobivad terrassile ja rõdule.

Enne igasugust istutamist või taimedega dekoreerimist tuleb alati läbi mõelda, mida soovitakse saavutada ning milline on keskkond, millesse taimed soovitakse paigutada. Kevadisel ajal tuleb arvestada ka heitlike ilmaoludega, mistõttu ei tasu külma kartvate taimede istutamisega kiirustada.

Istikute valik on lai ning nende eeliseks on hea vastupidavus ja vähene hooldusvajadus. Okaspuude ilu igihaljastena jätkub ka talveperioodiks. Ilutaimedest sobib konteineristikutena kasvatada erinevat sorti elupuud, mägimändi, jugapuud, kadakat jt.

Elupuu

 

Kasutada saab ka erinevaid ilupõõsaid, näiteks madalama kasvulisi põõsasmaranaid, veigelaid, kukerpuud ja enelast.

Püsikuid valides tasub erilist tähelepanu pöörata kasvutingimustele. Päikseline kasvukoht sobib rohkem kõrrelistele, näiteks stepirohi, ka igihaljas kaerand. Varjulisse kohta sobivad näiteks erinevad tarnad.

Kindlasti tuleb vastavalt taime suurusele valida ka õige suurusega istutusnõu. Ei tohi unustada, et kui on päikseline kasvukoht, tuleb igihaljaid okaspuid talveks varjutada ja varjutuskangast peal hoida nii kaua kui potis on muld sulanud. Igihaljaid puid tuleb kasta sügisel nii kaua kui potis on muld külmunud ja kevadel alustada lisakastmisega siis, kui muld on juba sulama hakanud. Kindlasti tuleb kevadel ka väetada, aga seda siis kui öökülmad on möödas ja potis olev muld täielikult sulanud.

Rõdudele ja terassidele võib teha ka erinevatesse anumatesse sega-istutusi. Võib istutada suvelilli segamini erinevate maitsetaimedega (näiteks käharpetersell, põõsastill, erinevad salatid). Kortermajade rõdudel saab kasvatada ka isegi kartulit, kurki ja põõsastomateid. Kartulit võib kasvatada näiteks vanas ämbris. Kurk kasvab ka kaubanduses müüdavates mulla kottides.

Praeguste kevadiste heitlike ilmadega tasub oma terrassiaia kujundamisel alustada külma taluvamate istikutega ning ilmade soojenedes lisada püsikuid, ilupõõsaid või hoopis suvelilli ja maitsetaimi.

 

Jardini aednik Signe

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar

Eritellimus