Kevad on parim aeg orhideede ümber istutamiseks

Kevadine päike ja päeva pikenemine innustab meie taimi taas hoogsamat kasvuperioodi alustama, seepärast on kevad parim aeg orhideede ümber istutamiseks ja nende kasvusubstraadi vahetamiseks.

Kuukingad on selge puhkeperioodita taimed ja neid võib tegelikult ümber istutada igal ajal. Meie kliimas on talvel kuukingade areng siiski pisut pärsitud ja kevad paneb nemadki aktiivsemalt kasvama, see teeb kevade parimaks kuukingade ümber istutamise ajaks. Kuuking vajab uut potti ja uut substraati kui taim enam kuidagi oma vanasse potti ära ei mahu või on vana substraat muutunud pudiseks ja väga pikalt niiskust hoidvaks. Algajal kuukingakasvatajal võib olla päris keeruline otsustada, kas taim vajab uut potti või ei. Kui vanas potis on küll palju juuri, kuid substraat on endiselt jämedatükiline ning kiiresti kuivav, siis pole taime ümber istutamiseks vajadust. Sage viga on taime liiga innukas suuremasse potti istutamine kui vanas potis tundub juba üsna palju juuri olevat. Tulemus võib olla taime jaoks liiga suur pott, milles substraat kuivab aeglaselt ning taime juured hakkavad liigniiskuses mädanema.

Kuukinga juured

Selline kuuking kindlasti veel ümber istutamist ei vaja.

Kuukinga võib ümber istutada ka õitsemise ajal: kuuking õitseb niivõrd pikka aega, et ebasobivas keskkonnas juured võivad ammu enne hukka saada kui õitsemine lõpeb. Heas seisus taime ümber istutades ei kahjustu õied ja pungad, kehvas olukorras taime päästmine on ilmselt siiski olulisem kui parasjagu taime kaunistavad õied.

Enne kuukinga vanast potist välja võtmist tasuks taim korralikult läbi kasta ning pisut oodata. Tihedalt juuri täis potist on raske taime tema juuri vigastamata kätte saada, lisaks kipuvad juured pisut ka poti seina külge kinnituma. Värskelt kastetud juured on elastsemad ja neid on pisut kergem lahti harutada. Kui taime rohelise osa ja juuremassi omavaheline tasakaal pole just väga juurte kasuks paigast ära, siis enamasti kuukinga terveid ja elujõulisi juuri ei kärbita. Eemaldatakse vaid elutud, kuivanud või mädanenud juured. Väga hea juurekasvuga kuukingade puhul on tavaline, et juureotsad tulevad potist läbi põhjaaukude välja ning taime ei olegi võimalik potist kätte saada. Sellisel puhul soovitaksin pigem ohverdada odav plastpott ja see taime vabastamiseks ettevaatlikult katki lõigata.

Kui juuri on väga palju, tuleks uus pott valida vanast vaid veidi suurem. Vana pott peaks mahtuma uue sisse, õhuvahe võiks olla mitte rohkem kui 1 sõrme jagu. Kui taime ümber istutamise põhjuseks on pigem liiga pudine ja niiskust hoidev substraat ja juuri pole väga massiliselt, kuid taim ise on terve, võib kasutada ka sama suurt potti. Poti põhja võib drenaažiks panna söetükke, veinipudeli korgi tükke või ka lihtsalt substraadist korjatud jämedamaid männikoore tükke, sobib ka kergkruus või penoplasti tükid. Kuukinga juured tuleks keerutada potti ja siis lisada alles jäänud õhuvahedesse jämedatükiline substraat. Substraatide valikust ja koostisest on varasemalt juttu olnud ühes teises artiklis siin.

Uude potti istutatud taim peaks püsima seal kindlalt, vajadusel võiks substraati veidi lisada ja tihendada ning kehva juurestikuga taime võiks fikseerida läbi poti torgatud grillitikkude abil, kasutada võib ka tugikeppi. Kui taim jääbki potis kõikuma ja liikuma, siis saavad uued õrnad juureotsad kergesti viga.

veenusking

Paphiopedilum Femma

Veenuskingade puhul tasub ümber istutamiseks valida aeg kui taime juured on aktiivsed, juuretipud on heledad ja pisut teravdunud, selline taim kohaneb uues substraadis kiiremini. Veenuskingad ei pane pahaks suhteliselt sagedast ümber istutamist: osad kasvatajad soovitavad seda teha lausa iga poole aasta tagant. Paljud Paphiopedilum-id armastavad küll kuukingadega võrreldes ehk pisut niiskemat keskkonda, kuid seisev niiskus ja väga kõdunenud substraat ei sobi neilegi. Seepärast tasub poti sisul silm peal hoida ja vajadusel taim ümber istutada, liigset häirimist tasuks aga siiski vältida.

Veenuskinga aktiivsed juured on heleda tipuga

Veenuskinga aktiivsed juured on heleda tipuga

Katleiade puhul tasuks ümber istutamiseks valida kevadine aeg ning kindlasti jälgida juurte olukorda. Parim aeg on juurekasvu algus: siis on taim just alustanud aktiivset kasvuperioodi ning noored haprad juured pole veel pikad ning  nende vigastamise oht on väiksem. Katleiad õitsevad suhteliselt lühidalt ning sel perioodil pole mõtet taime häirida.

Katleia noored juured on väga õrnad, neid ei tohi vigastada

Katleia noored juured on väga õrnad, neid ei tohi vigastada

Kõikvõimalikud cambria– sordirühma taimed, aga ka ontsiidiumid, brassiad ja muud sümpodiaalse kasvuga, nn. bulbilised taimed tasuks ümber istutada peale õitsemise lõppu. Sellistel taimedel algab peale õitsemist uute võrsete kasv, noorte võrsetega koos ilmuvad ka uued juured. Enamik neist taimedest on suhteliselt peente juurtega ja vana, kõdunenud ja niiskust hoidev substraat hävitab sellised juured kiiresti. Mõned seda tüüpi taimed, näiteks ontsiidiumid armastavad noore võrse vanast pseudobulbist kõrgemale kasvatada nii, et paari aastaga on taim poti kohale „roninud“. Ümber istutades võib kõige vanema(d) pseudobulbi(d) taimest eraldada, et noor võrse oleks substraadiga kontaktis. Paar-kolm vana võrset tuleb kindlasti alles jätta, sest nemad annavad noorele võrsele esialgu kasvuks tuge ja varustavad toitainetega. Ära lõigatud vanad pseudobulbid võib eraldi potti panna, sest sageli annavad nad uinuvast pungast uue kasvu.

Colmanara Masai Red

Colmanara Masai Red

Kauplusest koju toodud uued Cambriad, ontsiidiumid ja teised peenejuurelised taimed tasuks ümber istutada võimalikult kiiresti, aastaajast sõltumata. Seda tüüpi taimed istutatakse paljunduse järel sageli väga niiskust hoidvasse substraati: samblapalli või svammi. Selline niiske pusa jääb ka hiljem taime potti ning valdavalt on poest toodud taimedel juurepalli keskel juba surnud juurestiku kogum. Edasiste kahjustuste vältimiseks tasuks see samblapall eemaldada ning panna taim jämedatükilisse substraati. Isegi kui ümber istutamise käigus selgub, et taimel on elusaid juuri vähe, siis väga tihti on juba ilmumas või tärkab varsti peale ümber istutamist uus võrse, millega koos tulevad ka uued juured.

Ludiisia

Ludiisia vajab regulaarset tagasilõikust

Ludiisia tasuks peale õitsemist, hiljemalt kevadel üsna tugevasti tagasi lõigata. Tegu on orhideede hulgas erandlikult kiire kasvuga taimega, kelle õitsenud võrsed kipuvad välja venima ning nii muutub taim üsna näotuks. Tagasilõikuse tulemusena ilmuvad taime alaosast uued võrsed ning ludiisia püsib väliskujult kompaktsemana. Ära lõigatud võrsed võib panna potti niiskesse substraati või hoida vees seni kuni juured alla tulevad, nii on seda taime paljundada väga lihtne. Ludiisia ümber istutamiseks sobib samuti kevad.

tsümbiidium

Tsümbiidiumid armastavad kasvada pikka aega samas potis ning kui pott pole just päris „substraadivabaks“ muutunud, ei tasu taime väga häirida. Kui tsümbiidium aga üldse enam oma potti ära ei mahu, tuleb ette võtta tema ümber istutamise raske töö. Tsümbiidiumid võivad kasvada massiivselt suurteks ning nende ümber istutamiseks võib vanemate taimede puhul vaja minna mitut inimest. Väga suured puhmad võib ümber istutamise käigus ka tükkideks jagada, sest siis on lihtsam seda suurt taime hooldada. Vanade tsümbiidiumide puhul ei maksa lootagi, et õnnestub juurestik lahti harutada, taime jagamiseks võib kasutada nuga või saagi.

Peale ümber istutamist vajavad taimed pisut puhkust ja aega kohanemiseks. Paratamatult saavad taimed selle tegevuse käigus pisut viga ning neil kulub paar nädalat enne kui juurevigastused paranevad. Vigastada saanud või näiteks mädaniku tõttu lühemaks lõigatud juurtele tasub värsketele lõike- ja murdepindadele panna kaneeli, et vältida mädaniku teket. Murdunud noor juuretipp enam aktiivseks ei muutu, kuid elujõulisele taimele ilmuvad sageli juureharud või päris uued juured. Peale taime ümber istutamist tasuks oodata väetamisega, enne paari nädalat kindlasti seda teha ei maksa.

 

Loo kirjutas orhideehuviline Janne Orro

 

Sobivad potid orhideedele leiad Jardini Aianduskeskusest!

DSC04467

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar

Eritellimus