Masdevalliad ja draculad – orhideed sinu idapoolsel aknalaual

Masdevalliad ja draculad on Lõuna-Ameerika taimed, kes kasvavad mäestike pilvemetsades ja soodes, eelistades seega niisket ja jahedat kasvukeskkonda. Mõlemaid kasvatatakse kultuuris sageli turbasamblas, draculaid eelistatavalt korvis, kumbagi ei tohi lasta läbi kuivada.

Kasvukeskkonna temperatuur sõltub muidugi liikide konkreetsetest eelistustest, üldiselt sobib neile öine temperatuur +4 kuni +15oC ja päeval mitte üle +27 oC. Sooja päevast temperatuuri taluvad nad paremini kui õhk on niiske ja õhtud lähevad jahedaks, st ööpäevane temperatuurikõikumine on neile oluline. Seepärast meeldib masdevalliatele ja draculatele väga õues suvitamine, sest seal on vajalikud keskkonnatingimused olemas.

Vahel muutuvad masdevalliate ja draculate muidu tervete taimede lehetipud pruuniks või täpiliseks: põhjuseks on just liiga kõrge temperatuur.

Masdevallia Myra „Capricornia“ efektsete õite tagaplaanile on jäänud täpiliseks tõmbunud lehetipp

Teatud masdevallia looduslikud liigid eelistavad soojemat keskkonda, kus ka öine temperatuur oleks harva alla +20 kuni +22oC. Sellised liigid on Masdevallia floribunda, striatella, kuhniorum, bicolor infracta, rima rima alba, bangii, minuta, attenuata ja echo. Sordi- ja liiginimeta masdevallia hübriidide puhul tuleks kasvukeskkonna valikul lähtuda esivanemate nõudmistest, kuid enamasti ei ole võimalik neid kindlaks teha ja siis võiks lähtuda ikka üldistest kasvunõuetest.

Valguse suhtes ei ole nad eriti nõudlikud, kuukingale ja veenuskingale sobilik valgus on neile täiesti piisav. Pigem tuleb olla ettevaatlik otsese päikesevalgusega: päikesepõletus on kerge tekkima ja otsese päikese käes kuivavad potid kergesti läbi. Lühiajaline päike, näiteks idaaknal on täiesti sobilik, lõunapoolsele aknale ei tasuks paljusid masdevalliaid paigutada kui pole võimalik valgust hajutada. Osa paksema lehega liike kasvavad looduses siiski rikkalikuma valgusega piirkondades ja nende valguse vajadus on suurem, katleiadega võrreldav.

Masdevallia Ken Dole white on üks hübriidsetest masdevalliatest, keda saab edukalt aknalaual kasvatada

Masdevalliate ja draculate looduslikus kasvukeskkonnas on õhuniiskus pidevalt kõrge, tubastes tingimustes on aga 70% ja kõrgemat õhuniiskust raske saavutada. Seetõttu oleks hea kasvatada neid taimi pigem terraariumis. Kui terraariumi ei ole või masdevalliad sinna ei mahu, tasuks hoolega jälgida, et substraat läbi ei kuivaks ning taime lähedusse veeanumaid asetades saab õhuniiskust tõsta. Mitmed aretised ei ole õhuniiskuse suhtes nii nõudlikud ja neid õnnestub kasvatada ka aknalaual kui on tagatud teised olulised tingimused: piisavalt madal õhutemperatuur, õige substraat ja regulaarne kastmine. Valdavalt kasvatatakse nii masdevalliaid kui draculaid turbasamblas. Masdevalliad kasvatavad oma õievarre võrse alaosast ülespoole, nagu lilled ikka, draculad aga eelistavad suunata oma õievarre hoopis läbi substraadi allapoole ja seepärast oleks mõistlik nad istutada hõredasse korvi või plokile.

Kui substraadina kasutada turbasammalt, siis tuleks seda vahetada, ehk taimi ümber istutada vähemalt kord aastas, sest turbasammal kipub aja jooksul pudiks muutuma. Substraadiks sobib ka männikoor, kuid siis tuleb väga hoolega jälgida kastmist, sest koorene substraat kuivab kiiresti. Plokile kinnitatud taimede juurte ümber võib samuti panna turbasammalt. Seda tüüpi istutus on eriti tundlik läbi kuivamise suhtes ning plokil draculad sobivad eelkõige kõrge õhuniiskusega terraariumi.

Loo kirjutas orhideehuviline Janne Orro

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar

Eritellimus