Mis lõhn see on? Jasmiin, gardeenia või sidrun? Hoopis lõhnav orhidee!

Mingi lõhn on tegelikult enam kui pooltel orhideede looduslikest liikidest. Enamasti on lõhn pigem meeldiv, kuid leidub ka päris eemaletõukava aroomiga taimi.

Erinevaid orhideesid on tohutult palju! Kodus kasvatamiseks on sobivaid loodusklikke liike sadu, lisades hübriidid ja teised sordid, suureneb valik juba tuhandetesse. Igal orhideehuvilisel on kindlasti omad kriteeriumid, mille alusel ta endale lemmiklilli valib. Õite lõhn on kindlasti üks neist omadustest, mille järgi lilli koju tuuakse.

Kodudes väga levinud kuukingade hulgas on lõhnavaid sorte tegelikult omajagu, kuigi poodides massiliselt müüdavad nimetud hübriidid valdavalt ei lõhna. Kuukinga looduslikel liikidel Phalaenopsis violacea, Phal. bellina ja Phal. schilleriana on roosilõhna meenutav lillelõhn. Nende ristamisel teiste kuukinga liikide ja sortidega on saadud küllalt palju sorte, kelle õitel on samuti oma aroom. Näitena võib välja tuua kuukinga sordid Liodoro, Caribbean Sunset, Orchid World ‘Sweet Fragrant’, Sogo Rose ‘Sweet Fragrance’, Orchid World “Joe”, I-Hsin Salmon “Joy No 3., Doritaenopsis Little Peach

Kuidas leida endale lõhnav kuuking? Üks võimalus on loota heale õnnele ja käia poodides lilli nuusutamas. Kindlam on siiski lill tellida orhideekasvandusest ning sorti valides vaadata, kes on selle sordi eellased. Eelpool nimetatud looduslike kuukingade Phalaenopsis violacea ja Phal. bellina järglased lõhnavad üsnagi tõenäoliselt. Siit lingilt võib leida looduslikud kuukinga liigid, igal liigil on seal oma leht, mille lõpuosas on nimekiri sortidest. Muidugi võib olla raske neid sorte orhideekasvandustest leida. Sageli on orhideekasvanduste lehtedel siiski märgitud kui on tegu lõhnava taimega ning sordinimesid guugeldades on võimalik leida vihjeid eellastele ning selle alusel ka ennustada, kas on tegu lõhnava taimega või ei.

Veenuskinga liigid ja sordid sageli ei lõhna, kuid on erandeid: Paphiopedilum delenatii lõhn meenutab vaarikaid ning oma aroom on ka  Paph. malipoense-l. Veenuskingadele pisut sarnastest Phragmipedium-idest lõhnavad Phrag. schlimii ja sort Anne Popow.

Dendrobium nobile hübriidide õied on sageli karge ja värske lõhnaga

Dendrobium nobile hübriidide õied on sageli karge ja värske lõhnaga

Levinud toataimed dendroobiumid kannavad sageli kerget aroomi. Ka nimetud Dendrobium nobile hübriidid lõhnavad veidi. Märgatav aroom on looduslikel liikidel Dendrobium kingianum, loddigesii, moniliforme, nobile, parishii, speciosum.  Küllalt levinud ja suhteliselt lihtsalt kodus kasvatatav Dendrobium kingianum-i sort Berry Oda lõhnab üsna tugevalt. Mulle meenutab see aroom lilli ja puudrit ning kerget vanilli, kuid mõned ninad on seal tundnud ka männimetsa hõngu.

 Dendrobium Berry Oda õitel on hommikuti õrn aroom

Dendrobium Berry Oda õitel on hommikuti õrn aroom

Nn. cambria-sordirühmas on päris tugevalt lõhnavaid taimi, levinumatest kindlasti Burrageara Nelly Isler ja kogu Isleri perekond. Lõhnavad ka Beallara Tahoma Glacier, Marfitch Howard’s Dream, Peggy Ruth Carpenter, Tropic Splendor, Miltonidium / Oncidiopsis Bartley Schwartz, samuti brassia hübriidid ja miltoniopsised. Kindlasti ei lõhna siiski kõik cambriad. Mitte kuigi tugeva, kuid meeldiva lillelõhnaga on zygopetalumi sordid. Neid kõiki leidub aegajalt meie kaubanduses.

Lõhnavate õitega Nelly Isler on üks tuntumaid cambriaid

Lõhnavate õitega Nelly Isler on üks tuntumaid cambriaid

Ontsiidiumide hulgas on samuti märgatava lõhnaga taimi. Tugevalt lõhnab Oncidium Twinkle-sordirühm. Nende taimede lõhn on vanilline-puudrine ja üsna tugev nii, et kõigile ei pruugi nende taimede lõhn isegi sobida. Looduslikest liikidest on aromaatsed Oncidium cheirophorum, incurvatum, maculatum, ornithorynchum. Hübriididest on oma aroomi poolest päris kuulus veel ontsiidiumi sort Sharry Baby, kelle lõhn meenutab vanilli ja šokolaadi, lõhnavad ka osad väga levinud sordi Sweet Sugar kloonid.

Oncidium Twinkle-sordirühma lilledel on väga magusa lõhnaga õiekobarad

Oncidium Twinkle-sordirühma lilledel on väga magusa lõhnaga õiekobarad

Tsümbiidiumide hulgas on samuti palju lõhnavaid liike ja eriti just sorte.  Nimetute hübriididegi hulgas on paljudel oma aroom, looduslikest liikidest lõhnavad Cymbidium goeringii, Cym. Ensifolium ning Cymbidium Golden Elf on märgatava sidrunilõhnaga.

Lõhnavaid orhideesid otsides tasub muidugi alati vaadata cattleyade perekonda. Looduslikest liikidest lõhnavad kõige tugevamini Cattleya bicolor, dowiana, iricolor, labiata, maxima, mossiae, schilleriana, ja warscewiczii. Hübriididest on väga tuntud lõhnajad Iwanagaara Appleblossom ja Laeliocattleya Irene Finney, aga ka Potinara Free Spirit ja Potinara Halona Chocolate ‘Red Beauty’. Katleiade hulgas on palju nimetuna müüdavaid hübriide, kelle õitel on sageli meeldiv lillelõhn. Nende vahel valimiseks tuleb küll ise lilli nuusutamas käia.

Nimetu katleia üllatas kaunite värvide ja maheda aroomiga

Nimetu katleia üllatas kaunite värvide ja maheda aroomiga

Encyclia on kattleiadele sarnane taimeperekond, kus enamik liike on lõhnavate õitega. Encyclia alata, cordigera, dickinsoniana, fragrans, mooreana, patens, phoenicia, radiata, tampensis on kõik lõhnavate õitega liigid. Näiteks Encyclia phoenicia on levitab õitsedes šokolaadi lõhna ning Encyclia fragrans-i õied on mee ja vanilli, mõne meelest aga hoopis gardeenia lõhnaga.

Encyclia sort Green Hornet huvitava kujuga õitel on magus lillelõhn

Encyclia sort Green Hornet huvitava kujuga õitel on magus lillelõhn

Mitmeid tuntud lõhnajaid on ka Maxillaria-te hulgas. Kõige tuntum neist on vast Maxillaria tenuifolia, kelle pruunikatel õitel on tugev kookose lõhn. Vahel müüaksegi teda nimega coconut-orchid. Maxillaria chrysantha õite aroom meenutab aga vanilli ja sidrunit. Lõhnavad ka teised selle perekonna liigid: Maxillaria camaridii, cucullata, elatior, picta, variabilis. Armastatud lumekuninganna Coelogyne cristata osade kloonide õied on meeldiva lõhnaga, osad taimed ei lõhna aga üldse. Küllalt intensiivne maikellukest ja gardeeniat meenutav lõhn on Coelogyne intermedia õitel, lõhnavad ka Coelogyne cummingii, dayana, mooreana, ochracea ja pandurata. Vaid tõeliste fanaatikute kodudes edukalt kasvavate sedireade ja neofinetiate puhul kroonib kaunist õitsemist pea alati üsna intensiivne lõhn. Üsna vähe levinud brassavola perekonnas on samuti väga häid lõhnajaid: Brassavola nodosa ja B. cucullata ning Brassavola Little Stars on lõhnavate taimede otsijale kindel valik. Suures epidendrumite grupis on samuti palju lõhnavate õitega taimi: Epidendrum ciliare, citrosmum, conopseum, cristatum, falcatum, floribundum, nocturnum, parkinsonianum, stamfordianum.

Brassavola cucullata Fireworks

Brassavola cucullata Fireworks õis lõhnab õhtuti peene aroomiga

Tugevaid lõhnajaid on ka nn. porgandite ehk katasetumite ja tsüknohheste hulgas. Näiteks Cycnoches chlorochilon pidavat lõhnama nagu jasmiin ning Catasetum expansum hommikuti tärpentiini ja õhtuti rukkileiva järele.

Paljud taimed lõhnavadki tugevamini just teatud ajal päevast. See on seotud taimede kohastumisega nende tolmeldajatega: paljud päevasel ajal lendavate putukate poolt tolmeldatavad taimed lõhnavad nende ligi meelitamiseks kõige tugevamini hommikul. Osadel taimedel on lõhn intensiivsem just õhtul ja öösel, sest nende tolmeldajateks on öise eluviisiga putukad.

Putukate ligi meelitamiseks kasutavad mõned taimed aga hoopis raipehaisu, selle võttega on kuulus kogu Bulbophyllum-ite suguselts. Päris kõigil bulbodel siiski õtsemise ajal väga vänget lehka ei levita, kuid osade liikide väga efektsed õied võivad olla päris hirmsa haisuga.

Zygopetalum-it koju tuues võid olla kindel, et lisaks efektsetele õitele saad ka õrna meeldiva aroomi

Zygopetalum-it koju tuues võid olla kindel, et lisaks efektsetele õitele saad ka õrna meeldiva aroomi

Kokkuvõtteks – levinud orhideedest on küllalt tugeva lõhnaga:

  • Zygopetalum-id
  • Oncidium-i sordirühm Twinkle ja sort Sweet Sugar
  • Brassia hübriidid
  • Cambria sordirühma esindajad: Nelly Isler ja teised
  • Dendrobium Berry Oda
  • Paljud katleia sordid ja hübriidid

 

 

Orhideehuviline Janne Orro

 

Jardini Aianduskeskusest võib ka tihtipeale leida mõne lõhnava orhidee. Näiteks praegu kositab meid oma aroomiga kaunis cambria Nelly Isler.

nelly

Lisaks oma meil plaanis pakkuda sel aastal kõigile võimalust tellida omale väga erilisi orhideesid, kasvõi mõni lõhnav orhidee. Jardini Aianduskeskuses toimub taaskord orhidee näitusmüük 04.-13.04. Selleks puhuks avame esmakordselt ka Jardini e-poes orhideede ette tellimise kategooria. Rohkem infot leiate juba järgmisel nädalal Jardini kodulehelt.

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar

Eritellimus