Murimäe viinamarjaistanduse alustamise lugu

Viinamarjaistandustele mõeldes tulevad silme ette lõputud viinapuude read ja imeline päikesepaisteline lõunamaa. Mõnevõrra võõram on ette kujutada viinamarjaistandust siin põhjamaises kliimas, kuid mitmed on viinamarjade kasvatamisega Eestis juba edukalt algust teinud.

Murimäe viinamarja istanduse rajamisest räägib meile Janika Ilves, kes on viimased 20 aastat pühendunud Jardini lillepoodide jaeketi ülesehitamisele. Janika näeb viinamarja istanduses koguni pensionisammast – viinamari kasvab ühe koha peal edukalt 70-80 aastat ning kvaliteetne Eesti viinamarja vein on maailmas tõeliselt unikaalne.

Murimäe perenaine Janika koos Muriga

Murimäe perenaine Janika koos Muriga

Millest tekkis mõte oma istandus rajada?

Paar aastat tagasi alustasime maakodu rajamisega Murimäel Otepää külje all, kus oli olemas üks ilus lõunanõlv pideva päikesepaistega. Olles seotud aiandus-ettevõttega, on rohenäpu pisik sees ja viinamari tundus olevat põnev võimalus midagi uut proovida. Kunagi tegi Janika vanaema ka veini pihlakatest, karusmarjadest ja punastest sõstardest, see oli huvitav protsess. Vein muudkui mulksus nurgas, lapsena sai käidud seda uudistamas.

Miks Eestis tasub viinamarju kasvatada?

Eesti kliima sobib hästi viinapuude kasvatamiseks, sest meil on karge sügis ja tegelikult piisaval määral päikest. Meie viinamarjad saavad pikalt päikest, seepärast on need magusad ja sisaldavad palju kasulikke aineid. Ka öine temperatuuri kõikumine on viinamarjale hea, sest kui viinamari kaitseb end külma eest, siis seda magusama marja saame.

Samuti pole meil klassikalisi viinapuude haigusi, seega pole tarvis nii palju pritsida nagu mujal, mis tagab veini kvaliteedi. See on oluline ka lauaviinamarjade puhul, sest Lõuna-Euroopa viinamarjad on ühed enim pritsitud tooted puuvilja osakonnas. Lastele ja lastelastele annaks hea meelega koduseid värskeid viinamarju.

 Millest alustada viinamarja terrassi loomisel?

Terrassi rajamine Murimäel

Terrassi rajamine Murimäel

Murimäel on Otepää piirkonnale omane kuppelmaastik. Lõunapoolse mäe nõlva sisse on kujundatud terrassid viinamarja ridade jaoks. Muidu see nõlv oleks olnud liiga järsk, et viinapuid hooldada ja hiljem marju korjata. Eestis meie teada veel sellist viinamarja terrassi pole, kuid mujal Euroopas on need mägistel aladel vägagi levinud.

Terrassi eelis on see, et viinamarja taimed paiknevad päikese suhtes soodsa nurga all, nii on tagatud maksimaalne päikesepaiste ja taimed ei jää varju.

Esmalt selgitasime välja, kust jooksevad mäes veesooned. Terrasside rajamine algas mäe alt üles liikudes. Loodud terrassi laiuseks on 2 meetrit ning astme kõrgus tuli 75 cm. Hetkel on terrassile muru külvatud, et pinnast kinnistada. Murimäe nõlvale mahub umbes 400 taime.

Viinamarjad

Viinamarjakobarad

Millised sordid sobivad üldse Eestis veinimarjaks?

Meie karmi kliimasse sobivad külmakindlad hübriidsordid, nt Hasanksi Sladki, mida ei pea talveks katma. Eestis tehakse sageli veini mitmest viinamarja sordist korraga. Enim kasutust leidnud veini viinamarjad on: Hasanski Sladki (tammetünnis saab sellest punast veini), Zilga (valge vein), Rondo (punane vein). Näiteks Muhu Veinitalus on kasvatamiseks peamiselt Rondo, Hasanski Sladki, Alfa (punane vein) ja Solaris (valge vein).

Enne suure viinamarja istanduse rajamist tuleb kannatlikult proovida, kuidas miski kasvab. Erinevates kohtades võivad kasvada edukalt küll samad sordid, kuid nende marjad ja vein võivad oluliselt erineda.

Millised on järgmised sammud Murimäe viinamarja istanduse rajamisel?

2016. aastal algavad esimesed istutused ning tuleb rajada ka viinapuid toetav piirdeaed. Järgmisel aastal istutame terrassile ca 100-150 taime, millest ilmselt pooled taimed on Rondo ning veerand jääb Zilga ja Hasanski Sladki päralt.

Murimäe viinamarja terrass

Murimäe viinamarja terrass

Proovime ka eksperimendi korras uusi vähemtuntud sorte, mis oleksid head lauaviinamarjad. Kuna oleme alles algajad, siis saab õiget viinamarja veini alles mõne aasta pärast.

Eestis on veel vähe viinamarjaistandusi ning samuti on algjärgus kohaliku viinamarja veini tegemine. Julge pealehakkamine, kannatlikkus, soov õppida ning hool taimede vastu on õigel viinamarjakasvatajal olemas.

Loe ka vähenõudlikest lauaviinamarja sortidest, mida Eestis kasvatada.

Kasutatud allikad:


Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar

Eritellimus