4 vähenõudlikku orhidee liiki algajale orhideesõbrale
Orhideed toovad tuppa värskust, ilu ja rõõmu. Orhidee kordumatud õied ei jää kellelegi märkamatuks. Tutvustame järgnevalt mõningaid orhideeliike, mis on vähenõudlikud ja parajaks proovikiviks alustavale orhideesõbrale.

Kuuking
Kuuking (Phalaenopsis) on kaunis oma suursuguste õite poolest, mis õitsevad kuid, seepärast on kuuking ka Eestis populaarseim orhideeliik. Esimeses orhideepostituses tutvustasime kuukinga, mis oma vähenõudlikkusega on suurepärane alustavale orhideekasvatajale. Kui kuukingal kasvavad õhujuured potist välja, on see märk, et taim on õnnelik. Uued õied toob ta meieni iga 6 kuu tagant.
Veenuseking (Phapiopedilum)
Veenusekinga on paljudes värvides ja neil on tavaliselt õisi 1-2. Mõningatel sortidel võib neid ka rohkem olla, kuid mida rohkem õisi on veenusekingal, seda väiksemad nad ka on. Veenusekinga õitsemisaeg on suvest sügiseni ja see kestab umbes 6-10 nädalat. Pärast õitsemist tuleb vars lõigata, sest uued õied tekivad uuest varrest (u 9 kuu jooksul).

Veenuseking
Veenusekingad kuuluvad väiksema valgusevajadusega orhideede gruppi. Neile meeldivad jahedamad ööd (eriti kevadel, kui nad loovad uusi pungi). Heaks kasvukohaks sobib veenusekingale idaaken, kuid sobib ka lõuna- ja läänepoolne, kuid siis tuleks teda varjata kardinaga, et vältida otsest päikesevalgust (v.a varahommikul, kui õrn päikesevalgus on lubatud). Kui lehe ääred muutuvad pruunikaks, on valgust liiga palju, aga kui ei taha uuesti õitseda, siis jälle liiga vähe. Heaks kasvukohaks veenusekingadele on elutuba.
Veenusekinga tuleks kasta leiga veega ja soovitavalt hommikul, et lehestik jõuaks päeva jooksul kuivada, enne öö saabumist, kui on jahedamad temperatuurid. Kasta tuleks teda umbes nädalas korra, aga kõik sõltub kasvutingimustest. Lihtsaim on kasta ta u 10 minutiks leigesse vihmavette ja väetada 1 kord iga 2-3 nädala tagant.
Ümber istutada tuleks veenusekinga pärast õitsemist (kui potis kipub juurtele ruumi väheks jääma). Ümberistutamisel on kerge teha veenusekinga kaheks või kolmeks taimeks. Ümberistutamine on vajalik iga 3-4 aasta järel, kuid mitte liiga suurde nõusse, sest suur pott neile ei meeldi. Paraja suurusega nõu on selline, et juured ilusti ära mahuks, liiga suures potis kuivab substraat aeglaselt ja juurte mädanemise oht on suurem.

Ludiisia
Ludiisia (Ludisia)
Kui näiteks kuukingad on tuntud oma ilusate õite pärast, siis ühte orhideeliiki, ludiisiat, kasvatatakse tema kaunite ja säravate lehtede pärast. Ludiisiat kutsutakse ka juveelorhideeks, sest tema lehed säravad nagu teemandid. Ludiisiate lehed on sametised ja tema lehtedele moodustub kaunis muster.
Ludiisia on üks vähenõudlik orhidee, mida algajal aednikul võimalik edukalt kasvatada. Nad ei vaja kasvuks palju valgust ja neile meeldib suurem niiskus, seega unusta nende puhul see mida tead orhideede kasvatamisest. Parim ruum võib neile olla vannituba, kus on just talle sobivad kasvutingimused. Liigne päikesevalgus võib muuta tema kaunid lehed tuhmiks. Väetada tuleks ludiisiaid kord kuus, nende pinnas peaks olema niiske, aga mitte märg. Tegelikult õitsevad ka ludiisiad, neil on valged või kahvatukollased õied, kuid lehtedes on nende peamine võlu.

Kambria
Kambria (Cambria)
Kambriaid on erksates värvides, neil domineerivad pruunid, punased ja lillad toonid. Nende kaunid õied õitsevad umbes 6 nädalat ja pärast õitsemist tuleb vars ära lõigata, sest uued õied tulevad uue varrega. Uus vars areneb 9 kuu jooksul pärast õitsemist, siis loob taim ühe või mitu uut vart. Kambria on üks nendest orhideeliikidest, kelle imeilusad õied lõhnavad.
Ka kambriat, nagu teisi toas kasvatamiseks mõeldud orhideid, tuleb kaitsta otsese päikesevalguse eest. Oma nõudmiste pooles on ta suurepärane algajale orhideesõbrale, et proovida kuukinga kasvatamise kõrvalt midagu uut ja põnevat.

Kambria
Kambriat tuleks kasta suvel umbes kord nädalas ja talvel harvem (u 10 päeva tagant), aga jälle sõltub kõik kasvutingimustest. Väetada tuleks teda minimaalselt – suvel kord kuus, talvel iga kahe kuu tagant lahjema väetisega. Kui ilmub uus vars, võib väetada natukene tihedamini. Lihtsaim on asetada orhidee leige veega kaussi u 5-10 minutiks ning siis lasta nõrguda, enne kui asetad ta taas nõusse. Pärast õitsemist tuleks kahe kuu jooksul kasta harvem (u kord 2 nädala jooksul), et moodustuks uued õienupud. Kui uus vars on nähtav võib kasta endistviisi.
Loe ka kahest õiterikkamast orhideest – tsümbiidiumi ja dendroobiumi kodusest hooldamisest.
Kasutatud allikad:
- http://www.orchidsinfo.eu/#!/en/the-orchid/cambrialike-orchid/
- http://www.orchid.org.uk/paphcult.htm
- https://www.aos.org/Default.aspx?id=216
- http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/jewel-orchid-information.htm
Lisa oma kommentaar