Sabile – Läti oma veiniküla

Kas teadsid, et Guinessi rekordite raamatu andmetel asub põhjapoolseim avamaal kasvav viinamarja istandus Lätis Sabile külas Abava jõe kaldal.

Nii pole üllatav, et Sabile viinamägi on populaarne sihtkoht paljude viinamarja entusiastide seas üle kogu maailma. Kujuta või salamisi ette, et viibid hoopiski Lõuna-Euroopas (Eesti suhtes see tegelikult ju nii ongi ☺).

Vaade külale Sabile viinamäelt

Vaade külale Sabile viinamäelt

Sabile viinamäe kujunemislugu

Sabile viinamarjaistandus sai alguse krahv Jacobi valitsemisajal, 16.-17. sajandil. Sel perioodil istandus laienes, võeti kasvatamisele uusi sorte ning valmistati haput veini, mida eksporditi ka teistesse Euroopa riikidesse.

Sabile viinamarjaistanduse uuestisünd oli Läti iseseisvuse ajal 1936. aastal. Siis kasvatati juba teaduslikult aretatud uusi Läti viinamarja sorte. Pärast II Maailmasõda oli istanduse areng häiritud. Pärast sõda vahetusid viinamäe omanikud ja mägi jäi hooleta. 1989. aastal avastasid üliõpilased taas Sabile mäe ning seda hakati taas üles ehitama.

Sabile terrass viinamägi

Sabile terrass viinamägi

Sabiles Vina kalns

Sabiles Vina kalns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

800 viinapuud 1,5 hektaril 
Sabile istandus on umbes 1,5 hektarit suur ja seal kasvab 800 taime. Mäe kõrgus on 33,7 m ja see asub 115 m kõrgusel merepinnast. Mägi kuulub Sabile küla kogukonnale. Kõik, viinamarjad, mis söömisest üle jäävad, lähevad veini valmistamiseks.

Liivane pinnas trotsib

Sabile viinamäe pinnas on hästi liivane ja paene. Kuna istandus on rajatud terrassina ning muld on liivane, siis on probleemiks, et tuul uhub orvad sisse. Aluselise pinnakihi tõttu peavad nad paljude sortide jaoks mulla happelisemaks muutma. Mõned sordid seal ei kasva ja marjad ei taha valmida, sest viinamari tahab happelisemat mulda.

Üle 25 erineva viinamarja sordi

Muri viinamäel

Muri viinamäge uudistamas

Sabile viinamarja istandus

Sabile viinamarja istandus

Sabiles kasvatatakse üle 25 erineva viinamarja sorti, millest enamik on aretatud lätlase Pauls Sukatnieksi poolt. Istanduses kasvatatakse  meilgi tuntud Läti viinamarja sorte – Hasanski Sladki, Zilga, Supaga, Guna, Sukribe ja Dvietes Zilā.

Mõningaid viinamarja sorte tutvustasime ka eelmises blogipostituses. Need viinamarjad on universaalsed, sobides nii laua kui veinimarjaks, kuid Sabile istanduses kasvatatakse viinamarju peamiselt veini tegemiseks.

Lätlaste endi lemmiksordid on Dvietes Zilā, Lauma ja Supaga. Kui siiani teadsime, et Eestile omasesse kliimasse sobiv viinamarjasort Zilga kannatab kuni -35ºC külma, siis Dvietes Zilā peab vastu kuni -40ºC pakasele.

Sabile küla veinivarustaja

Viinamarjadest tehakse peamiselt veini, kuid seda mitte jaemüügiks kaubanduskettidesse, vaid külarahva enda tarbeks.

Alates 1999. aastast toimub Sabile külas iga-aastane veinifestival, mida tähistatakse juuli viimasel nädalal. Festivalil pakutakse külarahvale mäelt korjatud viinamarjadest valmistatud veini. Viinamarju saab külarahvas mäelt täiesti tasuta korjata. Täiendavalt võib istandusest leida kasvamas ka teisi eksootilisi vilju nagu kreeka pähklid, virsikud ja aprikoosid.

Sabile valge koduvein

Sabile valge koduvein

Sabiles sai proovitud valget veini. See oli poolkuiv ning üllatavalt hea ja värskendav. Kui ei teaks,  ei usukski, et tegu on koduveiniga. Maitselt oli ikka tõeline viinamarja vein, mis andis endalegi lootust ja energiat veini tegemiseni jõuda.

Läti koduveini maania

Sabile viinamäe aednikuks on olnud juba 8 hooaega Smaida Dzerve, kellel on samuti Sabile külje all oma viinamarja kasvatus. Smaida istanduses kasvab ligikaudu 300 taime ning nendest valmistatakse igal hooajal 1000 pudelit veini.

Kui Eestis on hetkel populaarne teema koduõlle valmistamine, siis Smaida sõnul on Lätit tabanud koduveini maania. Seejuures ei valmistata veini ainult viinamarjast, vaid isegi kõrvitsast, peedist ja kapsast. Smaida andis proovida kõrvitsast tehtud koduveini, mis oli küll hea vahepala aga jäime sedameelt, et kvaliteetset viinamarja veini see ei ületa.

Smaida istandus

Smaida istandus

Smaida kaudu on võimalik tellida Läti viinapuu sorte, mis on külmakindlad ja järgi proovitud. Huvi tekkimisel võtke meiega ühendust info@jardinlilled.ee ning korraldame ühise viinamarjade toomise.

Pildil on Smaida viinamarja istandus, mis erinevalt Sabile viinamäest on rajatud üpris tasasele maapinnale.

Sabile linnakese ja viinamäe külastus on vaatamist väärt. Saate osaks kaunile vaatele, mekkida põhjamaist viinamarja veini ning tutvuda istanduse köögipoolega. Lisaks asub see kõik Tartust kõigest 370 kilomeetri kaugusel.

Kas ka sina oled Sabiles käinud, kirjuta kuidas lätlaste vein mekkis?

Kasutatud allikad:

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar

Eritellimus