Tulbimeri Viljandi maantee ringteel 2015

Meie Jardini Aianduskeskuse tublid töötajad istutasid äsja valminud Tartu-Viljandi maantee kolmandale ringristmikule 3750 tulbisubulat. Kevadel hakkab ringteed lisaks õitemerele kaunistama ka vitstest punutud lehmaskulptuur.

Jardini tegevjuht Kaisa Ilves tõdes, et harva võtab keegi ette ringristmike huvitavamaks muutmise, enamasti kasvab seal lihtsalt muru. Mujal maailmas aga, näiteks Hollandiski, on nendele lillede istutamine tavaline. Tehakse igasuguseid põnevaid asju. Nii mõtlesime, et ühe ringi võiksime omal kulul ära teha, selle kaudu tekitada emotsiooni ja kutsuda aianduskeskusesse.

Järgnevast videost saad väikese ülevaate kogu istutusprotsessist.

Vilgas istutustöö jäi silma Tartu Postimehe ajakirjanikule, Jüri Saarele, kes kirjutas põnevast ettevõtmisest ka toreda loo.

Lähemalt saad lugeda Tartu Postimehest, 16. oktoobri ajalehest või siit:

Uus ringristmik kubiseb tulbisibulatest / Jüri Saar
Tuleva aasta maikuus peaks Tartu ja Viljandi vahel sõitjate pilku püüdma umbes 3750 tulbiõit, sest just nii palju tulbisibulaid istutasid Jardini aianduskeskuse naised haljastustööde esimese ettevõtmisena.

Jardini aianduskeskuse aednik Signe Raudsepp ütles, et tööks said nad maanteeametilt loa ja nii see tulbiistutus algas. Sügispäikeses säras sibulaväli kaugele, nüüdseks on kõik juba mullaga kaetud.

«Sorte on erinevaid,» selgitas Raudsepp. «Hakkab pihta roosaga. Siis tuleb punane kollase äärega, seejärel puhas kollane, siis punane ja kõige kõrgem on heledam roosakas. Nii on näha piltidelt. Kevadel on võimalik väike üllatusmoment.»

Istutatud tulbid peaksid kasvama 30 sentimeetri kõrguseks ja õitsema kõik ühel ajal. Igal aastal sibulaid üles võtta pole plaanis, mõne aasta peaks need ikka kestma, kuigi õisi võib ajapikku jääda vähemaks.

Kuidas täpselt idee sündis, ei ole enam võimalik väga detailselt kirjeldada. Alustuseks oli aianduskeskusel kõvasti meelehärmi, kui teetööd algasid, sest maantee-ehitus oli naabruskonnale paras katsumus. Siis, kui asi ilmet võtma hakkas, tuli mõte, et maru äge oleks, kui saaks ise haljastada, sest istikud ja oskused on ju kõik olemas.

Punutud lehm valmimas

Jardini tegevjuht Kaisa Ilves tõdes, et harva võtab keegi ette ringristmike huvitavamaks muutmise, enamasti kasvab seal lihtsalt muru. Mujal maailmas aga, näiteks Hollandiski, on nendele lillede istutamine tavaline. «Tehakse igasugu põnevaid asju,» ütles ta.

«Nii mõtlesime, et ühe ringi võiksime omal kulul ära teha, selle kaudu tekitada emotsiooni ja kutsuda aianduskeskusesse,» rääkis Ilves. «Pakkusimegi maanteeametile oma idee välja, nad olid väga huvitatud.»

Aianduskeskuse inimesed andsid endale aru, et asi ei piirdu ainult istutamisega, vaja on pidevat hooldust, et taimi turgutada ja ilu hoida.

Plaan on lisada veel istikuid, valmimas on ka vitstest punutud lehmaskulptuur. Lehmakuju idee tõukus sellest, et kahe valla piiril nurmel asuva aianduskeskuse juurest läheb mööda Karja tee.

Ettevõtmine läheb maksma paar tuhat eurot. Silti selle kohta, et Jardin tegi, ei tule. «Tahame emotsiooni pakkuda, mitte hüüda sildil, et Jardini aianduskeskus tegi,» sõnas Ilves. Muidugi, teelistel on raske mitte märgata, et Jardini aianduskeskus asub sealsamas kõrval.

Erandlik ettevõtmine

Maanteeameti Lõuna regiooni hooldevaldkonna juht Tiit Valt ütles, et kahtlemata on see üsna erandlik ettevõtmine, kuigi liiklussõlmede ja ristmike kaunistamise pakkumisi on tulnud varemgi. On olnud eraisikute, ettevõtete ja omavalitsuste algatusi.

Üks pilgupüüdja on Kulbilohus, selle rajas Elva linn.

«Kui see liiklusohtlikke olukordi ei põhjusta, siis ei ole me vastu,» ütles Valt.

Tartu linnast on seesuguseid näiteid napilt. Tartu linnamajanduse osakonna asejuhataja Andres Pool nentis, et kui keegi tahab linnaruumis midagi omakasupüüdmatult head teha, siis on see alati teretulnud, aga see ei ole kuigi tavaline.

Talle meenuvad aianduspraktikantide istutatud krookused Sõpruse ringil, pandud on rattahoidjaid, Tasku juures on teerajajate jäljerida. Näiteid oleks ehk veel, aga mitte palju. Isegi kui neil on natuke reklaamihõngu ja nad meelitavad mõnest ärist läbi astuma, ei peaks seda pidama taunitavaks, pigem normaalseks.

«See ei ole meie riigi arengutasemel veel tavaline, natuke üllatab, et keegi omakasupüüdmatult üritab midagi teha. Müts maha,» kiitis Pool.

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar