Uuel aastal vali õiged potid orhideedele

Väga paljud orhideed kasvavad looduses teiste taimede peal, osad ka maapinnal. Kunstlikes tingimustes, nii kodudes kui kasvuhoonetes, kasvatatakse orhideesid praktilistel põhjustel ikkagi peamiselt pottides või korvides.

Kõige sagedamini soovitatakse orhidee istutada läbipaistvasse plastpotti ja seda sõltumata taime liigist. Küllalt levinud on arvamus, et orhideejuured vajavad valgust, seepärast peab pott tingimata olema läbipaistev. Tegelikult on selline pott mugav lillekasvatajale, sest siis on paremini näha poti sees toimuv. Paljud on kuulnud, et orhideesid kasvatades kasvatame me peamiselt juuri ning see on tõsi. Suur osa taimede probleemidest on seotud just juurtega ning läbipaistvas potis kasvava taime puhul on ülevaade juurte olukorrast üsna hea. Teine läbipaistva poti eelis on see, et nii on parem ülevaade substraadi niiskusest ning on lihtsam otsustada, kas taim juba vajab kastmist või veel mitte. Õige niiskusrežiimi leidmine on orhideekasvatuse üks võtmeküsimusi.

Läbipaistvas plastpotis on taime juurte seisund hästi jälgitav

Läbipaistvas plastpotis on taime juurte seisund hästi jälgitav

Läbipaistvaid plastpotte on saadaval väga erinevas suuruses ja nad on üsna odavad, seepärast pole kahju neid ka ümber kujundada kui taime kasvutingimused seda nõuavad. Näiteks tuleb pottidele sageli teha lisaauke, sest taim eelistab kiirelt kuivavat substraati. Aukude tegemiseks sobib näiteks pliidiraual või küünlaleegis kuumaks aetud nael. Vahel pole sobiva suurusega potte saada, eriti raske on leida just väikesi potte. Siis võib kasutada ka muid kättesaadavaid läbipaistvaid plastanumaid, millele tuleb ise augud sisse teha.

Plastpoti üks eelis on materjali kesine soojusjuhtivus, ehk plastikust anum tundub soojem kui näiteks klaasist või keraamikast pott. Tihti on talvisel ajal aknalauad tegelikult taimedele liiga jahedad ning taimedele sobivama mikrokliima loomisel on plastpott kõige mõistlikum. Samal otstarbel võib substraadi alla, poti põhja panna penoplasti tükke või asetada potid aknalaual penoplastist alusele.

Penoplast substraadi all aitab hoida taime juuri soojas

Penoplast substraadi all aitab hoida taime juuri soojas

Plastpotil on aga ka oma puudused, peamiselt poti kerge kaal. Eriti just suurte ja raskete taimede puhul on poti ümber mineku risk suur. Selle mure vastu aitavad keraamilised ümbrispotid, mis on rasked ja ei lase taimel oma raskuse tõttu ümber minna. Lisaks muidugi esteetiline – kodukujunduslik aspekt.

Orhideepotiks pakutakse ka klaasist lillepotte. Mina ise klaaspotte ei kasuta, sest nendes kuivab orhideesubstraat palju aeglasemalt kui plastpotis ning on suurem risk taime juured kaotada. Klaaspotile ei saa ka lisaauke teha. Võimalik, et kusagil kellelgi on kodus sellised tingimused, mis just klaaspotti soosivad, kuid algajale ei julgeks ma klaaspotti kindlasti soovitada.

Savipotid võiksid sobida just terrestrilistele orhideedele, levinumatest nimetaksin veenuskingi ning ludiisiat, kuid savipotis saab kasvatada ka teisi substraadis kasvavaid orhideesid. Savipotis kuivab substraat kiiremini kui plastpotis, sest savipott on poorne ja „hingab“. Substraadi niiskusastet on aga raske kontrollida, sest me näeme vaid substraadi pinda. Aitab see kui näpp potti torgata ja ise katsuda, kas on niiske või ei. Näiteks ludiisia kasvab sellises potis üsnagi hästi, kuid veenuskingade puhul tuleb niiskustasakaalu kontrollimisega päris hoolikas olla. Savipotil on veel üks puudus: taimede juured kipuvad väga tugevasti kinnituma poti poorse seina külge ja taime ümber istutades saavad juured paratamatult viga.

Ludiisia tunneb end savipotis väga hästi

Ludiisia tunneb end savipotis väga hästi

Poorset savipotti saab kasutada ka hoopis omapäraseks kasvualuseks: orhideed kinnitatakse poti välisküljele, pott täidetakse veega ja taimele vajalik niiskus imbub läbi poti seina. Selleks on olemas spetsiaalsed ilma põhjaauguta savianumad, aga kasutada saab ka tavalist poorsemast materjalist lillepotti kui põhjas olev auk sulgeda liimi, puupunni, veinipudeli korgi vms vahendiga. Nii saab kasvatada taimi, mis soovivad kiiret juurestiku kuivamist ja head õhu liikumist, kuid selline meetod eeldab suhteliselt kõrget õhuniiskust. Väga niiskuslembelisi taimi nii kasvatada ei saa.

Läbipaistmatu plastpott on väga levinud orhideekasvandustes: kontrollitud niiskustasemega keskkonnas automaatse kastmisega kasvandustes on niiskustasakaal ja kastmissagedus täpselt välja timmitud. Kodustes tingimustes pole läbipaistmatul plastpotil mingeid erilisi eeliseid läbipaistva plastpoti ees.

Päris paljud orhideeliigid ja –sordid armastavad kasvada hoopis korvis. Korvi eelis on väga hea õhutus ja paljud taimed, kes tahaksid kiiret substraadi kuivamist, kasvavad hästi just korvis. Näiteks Oncidium Tiny Twinkle on hästi peente juurtega ontsiidiumide rühm. Kui selline taim panna aeglaselt kuivavasse substraati, kaotab ta kiiresti juured. Juurte mädanemise risk on korvis aga palju väiksem. Korvi saab ise teha puidust lippidest, punuda pajuvitstest või muust käepärasest materjalist, kuid korve saab ka tellida näiteks orhideekasvandustest.

Oncidium Tiny Twinkle kasvab hästi nii plastpotis kui korvis

Oncidium Tiny Twinkle kasvab hästi nii plastpotis kui korvis

Korvi puuduseks on muidugi see, et tubastes tingimustes on korvi niisutamine probleem, värskelt kastetud korv ju tilgub. Lahenduseks võiks olla alus, mis püüab üleliigse kastmisvee kinni. Peentest pajuvitstest korv ei pea muidugi lõpmata kaua vastu, sest pidevas niiskuses mädaneb korv paari-kolme aastaga. Õigemini saab korv osaks taime kasvusubstraadist, sest kui taim end hästi tunneb, võib vanale korvile ju uue ümber punuda ja ongi probleem mõneks ajaks lahendatud. Korv on väga sobilik kasvukeskkond ka neile taimedele, mis kasvavad väänduvalt. Selliseid taimi saab just korvis kergemini suunata pisut kompaktsemalt kasvama, sest korv ise pakub uutele kasvudele tuge ja võimalust juurtel kinnituda.

Coelogyne fimbriata väänduvad võrsed sobituvad hästi korvi

Coelogyne fimbriata väänduvad võrsed sobituvad hästi korvi

Ilma korvita ei saa üldse hakkama taimed, kes ajavad oma õievarred välja läbi substraadi allapoole. Sellised on näiteks stanhopead ja draculad. Nende puhul on korv möödapääsmatu.

Taimede istutamisel on lisaks poti materjalile ülioluline ka poti suurus. Liiga väikesesse potti ei mahu taime juurestik koos substraadiga ära, liiga suur pott on aga taimele sootuks hukutav. Kui pott on taime juuremassi arvestades liiga suur, kuivab substraat liiga kaua ja taime juured lähevad mädanema. Võiks soovitada, et pott olgu peaaegu nii väike kui võimalik. Pea alati on võimalik kasta taime sagedamini kui väikeses potis olev niiskuse kiiresti ära tarbib, kuid liiga suures potis olevat taime on võimatu aidata teisti kui uuesti ümber istutades.

Artikli kirjutas orhideehuviline Janne Orro

20151231_131920

Jardini Aianduskeskusest leiad orhideedele sobivad potid ja tarvikud, valikut vaata ka lähemalt siit!

Lisa oma kommentaar

Lisa kommentaar

Eritellimus